דרמת הבן הבכור

מרץ 22, 2015

תמר הגיעה אלי לטיפול חודשיים אחרי שילדה את בנה השני אביתר, עם יותם בנה הבכור שהיה בן 4. פרט לכך שיותם הוא ילד מקסים, חם וחכם, הוא היה עצבני נורא והיה לו קשה לישון. יותם היה מתעורר במהלך הלילה פעמים רבות בביעותים וצועק תוך כדי שינה.

נשמע מוכר? אז איך בכל זאת מרגיעים את האח הבוגר ?
יש פעילות פשוטה שעושה כמעט כל אמא אחרי לידה, אך היא לא מצליחה לקשר בין העצבנות של בנה הבכור לבין היכולת הזו שכבר קיימת אצלה להרגיע וליצור שקט וביטחון.

מדובר במיומנות פשוטה שאנחנו לומדים מיד אחרי הלידה, נהנים להשתמש בה ופשוט לא עושים "אחד ועוד אחד" – הרי יש לנו את הפתרון ממש מתחת ליד….

נתתי לתמר טיפ, שיכול להתאים לכל אמא אחרי לידה שנייה או יותר ולכל ילד שרוצים להרגיעו: עיסוי תינוקות. כשהילד השני נולד, הילד הראשון הרבה פעמים מרגיש שהאהבה שלנו והמקום שלו במשפחה אינם מובטחים פתאום. הוא מרגיש שלו רק היה יכול להיות שוב תינוק, מקומו היה מובטח. לכן, ישנה נסיגה להתנהגות תינוקית יותר. אם נאפשר התנהגות תינוקית באופן מובנה בסדר היום שלנו, נוכל לספק לילד שלנו את המקום הזה שבו מתנהגים אליו כאל תינוק, מפנקים אותו ועושים איתו דברים בדיוק כמו שעושים עם התינוק.

הפעילות הפשוטה של לעשות עיסוי תינוקות גם לילד הגדול טומנת בחובה את כל הדברים האלה – ועושה קסמים.

אז מה עושים?

עכשיו, עוד קצת לפני שמאפסנים את תנור החימום, מחממים את החדר. זה לא משנה אם אחרי או לפני אמבטיה, עם שמן או בלי. העיקר לתת מגע, לאורך הידיים ולאורך הרגלים כדי לשחרר מתח שהצטבר בגוף.

אפשר להשתמש בשמן שיש ברשותכם (שמן שקדים שנשאר מהלידה או תערובת של שמן עיסוי תינוקות) העיקר שיהיה זה שמן טבעי ולא מינרלי.

עושים את תנועות עיסוי כמו "חליבה" על הרגלים, הידיים, הבטן והגב. אם משתמשים בשמן טבעי כמו שמן שקדים אין צורך לשטוף, השמן נספג בעור ומרכך. אני אהבתי לעשות זאת לבנותי גם ככיף של אחה"צ, אפילו עם עוד חברה – פתחנו ספא קטן והן הרגישו בעננים.

ומה שלום יותם, הבן של תמר? הוא חזר לישון בצורה רגועה כל הלילה.

 

לרשימת ההמלצות

מטופלים מספרים