דולה – כמו טראק בנפאל

ליווי של דולה בלידהאם אתם בהריון, ודאי שמתם כבר לב שאתם מוקפים באנשים שישמחו לספר לכם את סיפור הלידה שלהם, אם רק תתנו להן הזדמנות. ודאי גם שמתם לב שביותר ויותר סיפורי לידה ששמעתם, משולבת המילה "דולה". למה דולה נחוצה בלידה?

מספר היולדות הנעזרות בשרותיה של דולה נמצא, כפי שאתם שומעים, בעליה מתמדת. עד לפני שנים ספורות אף אחת לא העלתה בדעתה שהיא יכולה להביא איתה תומכת לידה, שהיא בחרה בעצמה, לחדר הלידה ואף גבר לא חלם שתהיה לו שם אשת מקצוע קשובה. רבות כבר נכתב על תפקיד הדולה בהקשרים השונים; תמיכה לפני הלידה, הליווי הרציף בזמן הלידה ואחריה, הבטחון שהיא נותנת, טיפולים שהיא נותנת בלידה, ההשפעה שלה על הזוגיות ועל חווית הלידה ועוד ועוד. האינטרנט מלא בכתבות ובספורי לידה מרגשים ומעצימים,
לפחות כמה מהמאמרים הללו תוכלו למצוא בנקל בהינף מקלדת.

כמו טראק בנפאל

כששואלים אותי למה צריך דולה בלידה, אני תמיד אוהבת להשתמש במשל הטראק.
אם הייתם יוצאים לראשונה בחייכם לטראק באיזור ובסביבה שבה לא הייתם מימיכם, למשל בנפאל, הייתם רוצים שיהיה אתכם מורה דרך מנוסה? כזה שיתכנן אתכם מראש את המסלול ויתאר בפניכם את שעתיד לקרות, כזה שיעזור לכם לרכוש את הדברים הנכונים לקראת המסע, שידע לבחור במסלול הנכון בכל שלב ויחזיק באמתחתו מני רקיחות לשפשפות ושאר פגעי מסע, מדריך שיהיה גם קשוב לצרכים שלכם, שידע לתרגל אתכם לקראת התמודדות עם אתגרים פיזיים ורגשיים האופייניים למסע מורכב ומאתגר, שישכיל לתקשר ביניכם לבין "אנשי המקום" שבהם תפגשו במסע וידע לדבר את שפתם, ידע לתזמן נכון הגעה לאבני דרך מסויימות במסע, מתוך היכרות עם הקצב האישי והיכולות האישיות שלכם?
הרוב המוחלט של האנשים, ישיבו בודאי לצרור השאלות הזה תשובה אחת – כן, בהחלט כן! מדריך מוצלח ומנוסה בטראק כזה, עשוי להפוך את החוויה שלכם לאחרת לגמרי.
כזו בדיוק היא הדולה – מדריכה אישית ומנוסה, היוצאת ללוות אתכם באחד המסעות המאתגרים, המשמעותיים והמרגשים ביותר בחייכם.
הדולה מסייעת בדברים רבים לאורך המסע, החל משיחות מעודדות לפני הלידה שעוזרות להתכונן, בקשר שוטף בשעות הראשונות של הצירים, היא נמצאת איתכם במהלך הצירים כשהיא מעסה, מרגיעה ועוזרת להתמודד עם הכאבים בעזרת ארסנל של טכניקות כמו נשימות, קולות, דימיון מודרך, שמנים ועוד. הדולה מחזקת אצל בני הזוג את התחושה ש"הכל בשליטה" ושהכל בסדר, כאשר הכל באמת בסדר ובכך חוסכת מהם לחץ וחרדה מדברים של מה בכך.

(יש עוד פעולות רבות שבהן יכולה הדולה לסייע ליולדת ולבן זוגה, אבל אני אני בחרתי להאיר זווית מסויימת שבה הסיוע יכול לבוא לידי ביטוי, זווית אחת קטנה שלא תמיד חושבים עליה או מודעים לה.)
ברצוני לעמוד על כמה סיבות לקחת דולה ללידה, סיבות שלדעתי לא ניתנה עליהן הדעת בכל ים המידע המציף אותנו.

 

עצות של דולה בטלפון מסייעות להגיע ללידה בזמןדולה ON-LINE

כמה פעמים שמעתם על זוגות שהגיעו לחדר לידה מוקדם מדי ונשלחו הביתה, חזרו ושוב נשלחו לביתם או להסתובב במסדרונות בית החולים? כמה פעמים לעומת זאת שמעתם על יולדת שילדה במונית, באמבולנס או אפילו בסלון ביתה? אני מניחה שסיפורים כאלה וגם כאלה, שמעתם כבר לא מעט פעמים.
אי הידיעה והבהירות מתי להגיע לחדר לידה, הוא חלק מחוסר הניסיון שמאפיין בעיקר לידה ראשונה ומביא זוגות לא מעטים לצאת מהבית מוקדם מדי ולנסוע לבית החולים. גם אם הנכם בוגרי קורס הכנה ללידה, גם אם אתם שבעי שיחות עם זוגות ש"כבר עשו את זה" וגם אם הייתם קוראים נאמנים של שלל הפורומים להריון ולידה שצצו כפטריות לאחר הגשם ברחבי האינטרנט, יתכן מאוד שתתקלו בחוסר ודאות סביב השלב הראשון של הלידה.

כאן אני רוצה להציע סיוע באמצעות מכשיר, דווקא לא כל כך חדש – הטלפון. הדולה מעברו השני של הקו, תתשאל אתכן לגבי מצבכן, היא תדע להרגיע ולהסביר מה עוד כדאי לעשות עד היציאה מהבית – אם בכלל – להבהיר ולשקף לכן את המצב. דולה מנוסה תוכל על פי רוב גם לדעת, רק משמיעת קולה של האישה ומתאור משך ותדירות הצירים, באיזה שלב של הלידה היא נמצאת, תוכל לתת לבני הזוג מושג על כך ולסייע להם בהחלטה אם לצאת כבר לדרך, או עדיין להמתין.
בשיחות טלפוניות כאלה, אפשר שתפקידה של הדולה יסתכם במתן עצות ורעיונות איך להעביר את הזמן עד היציאה מהבית, במטרה לחסוך שעות המתנה ארוכות ומתישות במקום זר ולא מוכר, אבל אפשר שתפקידה יהיה דווקא להאיץ בזוג לצאת ללא דיחוי לחדר הלידה. נכון שברוב המקרים לידה ראשונה מתאפיינת בשלב ראשון איטי וארוך יחסית ללידות הבאות, אבל לא אחת עניתי לטלפון באישון לילה ועפ"י הקולות ששמעתי, זיהיתי צירים חזקים וארוכים של יולדת שנמצאת כבר בלידה מתקדמת. בעלת ניסיון לא טועה בדרך כלל בזיהוי הקולות האלה. מדהים איך זוגות שהתלבטו אם "לצאת כבר עכשיו או לחכות לבוקר?" ושממש נאלצתי להורות להם בתקיפות להגיע מייד לבית החולים, בקושי הספקתי להשתתף בלידה שלהם, מרוב שזו הייתה מהירה.
אם כן, עצם קיומה של דמות מקצועית ומנוסה, שכחלק מתפקידיה המוגדרים ולא "כטובה" מקרית, עומדת לרשות בני הזוג להתייעצויות ולתמיכה טלפונית ברגעי האמת המלחיצים, היא חלק קטן אך חשוב מהתרומה של צרוף דולה לחווית הלידה שלכם.

 

למה דולה ואפידורל?

גם בלידה אפידורלית מקומה של הדולה חשוב. היא יכולה למשל לעזור בתנועה שמפחיתה את התחושה הפאסיבית ומעודדת את התבססות התינוק באגן בצורה תקינה, לעזור בחשיבה חיובית בזמן הלחיצות אותן מרגישה היולדת, לסייע ביצירת האווירה הנכונה ולגרום ליולדת להאמין בעצמה כאישה היכולה ללדת, מבלי להיות זקוקה לכך "שמישהו" יילד אותה.

 

תעזבו תאוריה, תקשיבו לעובדות

למי שרוצה להרחיב את ידיעותיה על תפקידה של דולה, אני ממליצה בחום לקרוא את ספרם המפורסם של החוקרים האמריקאים ד"ר מרשל קלאוס, ד"ר קאנאל ופיליס קלאוס "לחבק את האם – ספר הדולה" (בהוצאת "לייף סנטר" ושהייתה לי הזכות להשתתף בצילומים לגרסה העברית שלו, שנעשו בחלקם במרכז "אמא אדמה" ושתמונתי מחבקת יולדת, מתנוססת על כריכתו…)
מחקרים רבים המצוטטים בספרם, תומכים בעובדת היותה של הדולה פונקציה רבת ערך בלידה. במחקר על רמת התערבויות בלידה משנת 1993 של קלאוס קנל וקלאוס, נצפו 50% פחות ניתוחים קיסריים וב מהמקרים25% לידה קצרה יותר, בלידות בהן נכחה דולה מיומנת.

קלאוס, קאנאל וקלאוס הם שטבעו את האמרה:

"If a doula were a drug, it would be unethical not to use it"

כלומר "אם דולה הייתה תרופה – זה היה לא אתי להמנע מהשימוש בה" ואני הייתי רוצה להמשיך את ההשוואה של דולה לתרופה ולומר, שלכל יולדת מגיע לקבל את "התרופה" הזאת, שכן התועלת ממנה הוכחה במחקרים כגדולה, היא בודאי איננה מזיקה, אינה ממכרת ואין לה תופעות לוואי…
בהצלחה.

 

קריאה נוספת: 

מה זה דולה
ליווי הריון
תהליך העבודה עם דולה  (או בעצם, מה כולל הליווי)
מתי החלטתי להיות דולה בהריון ובלידה (על העוצמות המתגלות לנו בלידה)

עולות לך שאלות ? את רוצה להתייעץ ?

כדאי לקבוע פגישת הכרות בקרוב ופשוט לדבר 0523633372
מירב

 

 

מטופלים מספרים

מירב, אנחנו מכירות כבר שנים, מאז ההריון של אלעד (9) במהלכו אפשרת לי להמשיך ללכת למרות דלקת באגן בזכות טיפולי השיאצו, וליווית את הלידה הטבעית המהירה והממוקדת, שהיתה חוויה מעצימה עבור כולנו. את מתן בכורי ילדתי בלידה "בית חולימית" נוראית, וללא תמיכה בהנקה שנכשלה. היה לי … המשך קריאה ←

המלצה על טיפול בקרוהן אצל ילדיםעידית בקשי, מושב סלעית