טיפולי אייפק במהלך הלידה – סיכום הרצאה על הדרך ללידה רכה

ipecduring Birthבהרצאה זו אשתף בניסיון המרתק שלי בטיפולי אייפק במהלך הלידה, בתקשורת עם עוברים לפני הלידה ובמהלך הלידה עצמה. על הדברים שאפשר ללמוד מהם ועל הזכות שנפלה בחלקי לגלות דרך להכיר את הרצונות והצרכים של אלו הנמצאים במקום השמור ביותר, ברחם.

מי שלא מכיר אותי אני דולה ותיקה וליוויתי כבר מאות לידות. בשנים האחרונות התחלתי ללוות את האמהות עוד לפני הלידה, בטיפולים בשיטת אייפק בנוסף לשיאצו. הרצאה זו מספרת את הסיפורים של התינוקות והעוברים, מה יש להם להגיד לפני ובמהלך הלידה ואיך זה עוזר ללידה רכה.

למה הלידה מתעכבת?

לא פעם קורה בלידות שהאמא נותנת את כל כולה, יש צירים טובים, יש פתיחה אבל התינוק לא נולד. אין ממש תשובה למה זה קורה. והצוות הרפואי חותם את הלידה בשתי מילים "חוסר התקדמות", 2 מילים שאין מאחוריהן שום רמז למה הייתה סיבת חוסר ההתקדמות. כדולה נותרתי מלאת שאלות אחרי לידות כאלה, אך היה נדמה לי שהתשובה בהרבה מהמקרים טמונה בחלקו של התינוק בלידה. גם התינוק צריך להיות פעיל בלידה, ללחוץ לדחוף להיכנס לפוזיציות הנכונות. גם התינוק אמור להפריש הורמונים ולהיות "בענין". התבוננות בלידות האלה היא שהאיצה בי לפתח את התחום של טיפולי אייפק במהלך הלידה.

מוכנות עוברית

רציתי לספר לכם קצת על מה קורה אצלי בקליניקה ומה אני עושה עם עוברים במהלך ההריון. תוך כדי הביקורים של היולדת אצלי לצורך הכנת הגוף ללידה דרך שיאצו, שיחות, דימיון מודרך, תנועתיות וכו גם התינוק מקבל התייחסות לתהליך הענק שהוא עומד לעבור וכבר משבוע 28 אני מתחילה לשאול ולבדוק איתו (אנחנו מתכתבים במייל (-;) את המוכנות להתמקם, לצאת לעולם, להיולד… על כל המשתמע מכך.

ידוע לנו שבשבוע 34 רוב התינוקות מוצאים כבר את תנוחתם הסופית לקראת הלידה ואלה שלא, דורשים הרבה תשומת לב, ענני מוקסה, מחטי דיקור, בקבוקי הומיאופטיה וכדומה. לעיתים זה נובע ממחסומים רגשיים של העובר או רגשות אמהיים שנחווים כפחד וחוסר שקט על-ידי התינוק. זה גורם לו לא להיכנס לתנוחה הטבעית והנוחה ביותר ללידה אלא לעשות הפוך על הפוך.

לכן, עוד קודם אני בודקת עם התינוק אם הוא מוכן שאשאל שאלות. השיחה נעשית באמצעות מבחן שרירים, כמובן, ודרכו אני מבררת את המוכנות של התינוק ללידה ובודקת אם יש צורך בטיפול:
זה רעיון טוב בשבילי להיולד,
אני מוכן להיולד,
אני רוצה להיולד,
כל אלה משפטים שרצוי שהתשובה עליהם תהיה כן. בנוסף אני בודקת עם התינוק אם יש פחד מהלידה, קונפליקט סביב סוג הלידה, מקום הלידה, השם שלו ועוד. כמובן שהכל לפי רצון האמא.

אצל הרבה נשים שהגיעו אלי לטיפול זירוז ולא היה להם ברור למה הם לא יולדות בשבוע 41+5 , התשובה של התינוק לשאלה "האם אתה מוכן להיולד ?" או "האם אתה חש בטוח להיולד ?" היתה לא.

מה אפשר לעשות במידה והתשובה היא – לא
במידה והתשובה על משפטי המוכנות ללידה היא לא, אנחנו בודקים אם אפשר לעשות טיפול דרך מבחן שרירים. הטיפול הוא בדרך כלל טיפול פשוט שמאפשר שינוי ואיזון, ומחזק את המשפט אותו בדקנו: אני מוכן להיולד, אני רוצה להיולד, זה רעיון טוב בשבילי להיולד.

קשר עם העובר במהלך הלידה

מה שלמדתי עם השנים הוא, שרוב העוברים אינם מסכימים לפקיעת מים בזמן הלידה, הם שומרים על המים שלהם וכנראה מחליטים על הזמן הנכון ביותר עבורם. בנוסף לבדיקת התערבויות, כלי מבחן השרירים מאפשר לי לשמור על קשר עם העובר במהלך הלידה, לבדוק איתו כל הזמן שהוא מרגיש טוב ואם הוא צריך תשומת לב מיוחדת, טיפול כלשהו, תנוחה כלשהי וכו'. במידה והלידה לא מתקדמת אני יכולה לבדוק מה הכי מתאים מתוך סט הכלים שלי: איזה הומיאופטיה, איזה שמן ארומטי, איזה נקודות בשיאצו או מה האמא צריכה לעשות עבורו: שיחה, דימיון, תנוחה ספציפית.

קרה לי פעם שהגעתי עם יולדת בלידה ראשונה, שהיתה מטופלת בהומיאופטיה והגיעה עם ערכת הומיאופטיה ובתוכה גם הרמדי הקבועה שלה וגם רמדיס שמתאימות יותר ללידה. במבחן שרירים בחרנו את הרמדי המתאימה ואת המינון המדוייק, הלידה היתה מופלאה, היא נפתחה מ 5 ל 9 בצעידה מהקבלה לחדר לידה (לידה ראשונה אמרנו). הדיוק המיקרוני שמבחן השרירים יכול לתת לנו הוא מאד מיוחד.

הסכמה של העובר להתערבות

באחת הלידות האחרונות בה נכחתי התחילו זירוז על רקע סכרת בשבוע 40, הבלון עבד נהדר 3-4 ס"מ וממשיכים לפיטוצין. אחרי 5 דקות של פיטוצין בוריד, התינוקת הגיבה בצורה דרמאטית – האטה משמעותית בדופק, כמובן מפסיקים פיטוצין מנוחה של שעה. ניסיון שני שוב האטה אחרי 5 דקות. אחרי שבדקתי אותה במבחן שרירים וראיתי שהיא רגישה לפיטוצין, עשינו טיפול לביטול הרגישות. הניסיון השלישי עבד הרבה יותר טוב ושעה אחריו גם ירדו המים ספונטנית והיא נכנסה ללידה. התינוקת החמודה נולדה בלידה טובה 11 שעות אחר-כך.

סדנאות בתחום

אם את אשת מקצוע בתחום ההריון והלידה, אני ממליצה לך להגיע לאחת מהסדנאות שלי כדי ללמוד את כלי התקשורת עם עוברים ולאפשר להם להיוולד בשמחה, בקלות ומתוך מוכנות.

קריאה נוספת בתחום טיפולי אייפק במהלך הלידה

סדנה לדולות ומיילדות דולות בפס רחב
עוד חוויות עם עוברים
המלצה להכנה ללידה בשילוב אייפק

 

מהי דולה ומה היתרונות שבטיפול שלה
תפקיד הדולה

מי הם קלאוס וקנל שחקרו את נושא הדולה
יתרונות הדולה

לקבלת מידע נוסף על ההרצאה, שילחו לי מייל ואשמח לענות.

מטופלים מספרים

ברגעים מסויימים בחיים, המילה "תודה" נראית קטנה מכדי להכיל את מלוא המשמעות שרוצים ליצוק לתוכה. ובכל זאת – תודה, ושוב תודה. על שליווית אותי בחודשי ההריון, על שתמכת בי בשעות הצירים, על … המשך קריאה ←
חווית לידה מעצימהשרון מטרי, הוד השרון