עצירות אצל תינוקות יונקים

P1040348

אמרו לך שאין דבר כזה עצירות אצל תינוקות יונקים, אבל התינוקת שלך לא עושה קקי? זה נכון, תינוקות יונקים לרוב אינם  סובלים מעצירות, אך עלולים בהחלט לסבול מקושי רב ביציאות, להתאמץ כל היום ולסבול מאי-שקט בשל כך.

מניסיוני הסיבה השכיחה לעצירות אצל תינוקות יונקים היא רגישויות למרכיבים בתזונה, אשר עוברים דרך חלב האם. להורדת המדריך הכניסו את המייל:

יש מה לעשות כדי לפתור את בעית העצירות

הכניסי את הפרטים וקבלי ישירות למייל מדריך מפורט

רכיבים אלה שהתינוק רגיש אליהם גורמים עוויתות ותגובות לא רצויות במעיים שלו, גזים, קוליק וקושי ביציאות.  סימפטומים חריפים במיוחד יכולים להצביע על רגישות יתר של התינוק ולכן הטיפול וההתייחסות לתופעות אלה הוא חשוב ביותר כדי למנוע החמרה של תופעות אלה בהמשך.

 

עצירות אצל תינוקות יונקים

עצירות אצל תינוקות יונקים אינה תופעה שכיחה בשל ההתאמה המושלמת בין חלב האם ויכולת המעי לספוג אותו וכן הודות לאיזון המדויק בין חלבון לשומן בחלב האם אשר מקל על ספיגתו. לכל תינוק יונק יש את תדירות היציאות שמתאימה לו, מצב זה מותיר הורים רבים מבולבלים ואינם יודעים אם תדירות היציאות של תינוקם תקינה

איך אדע לזהות מהי תדירות היציאות הנורמלית?

בימים הראשונים לאחר הלידה לתינוק תהיינה יציאות שצבען שחור.זהו המקוניום (הצואה הראשונית של התינוק) וזה נורמלי. בימים אלה יספיקו 4 חיתולים רטובים מפיפי ביממה. ויציאה פעם או פעמיים ביום, מידה ולתינוק לא הייתה יציאה אחרי הלידה מחייב הדבר בדיקה!

החל מהיום החמישי יהיו לתינוק 5-6 חיתולים רטובים ביממה ולפחות 2-4 יציאות ביממה בצבע צהבהב/ירקרק במרקם הדומה לקוטג',. בכל מקרה של  כמות פחותה כדאי להתייעץ עם יועצת הנקה.

בגיל 4-6 שבועות תדירות היציאות פוחתת, לעתים באופן דרמטי למדי. יכול להיות שלתינוק תהיה יציאה אחת לשבוע או אפילו אחת לשבועיים. התינוק סופג טוב יותר את המזון והעובדה  שאין קקי אינה מעידה בהכרח על בעיה.

עם המעבר לתזונה של מוצקים תדירות היציאות יכולה להשתנות שוב. בשלב זה אנו נתקלים לעיתים בקושי ביציאות שמקורו ברגישויות שונות.

סימנים נוספים לעצירות תינוקות יונקים או קושי ביציאות

כפי שציינו תדירות היציאות של תינוק אחרי גיל חודש משתנה בטווח נורמה רחב מאוד (עד יציאה אחת בשבוע או שבועיים). להורים זהו מצב מאד מבלבל האם מה שקורה לתינוק שלי תקין? איך נדע שיש בעיה? מכיוון שלכל תינוק תדירות יציאות המתאימה לו, לא ניתן להסתמך על תדירות היציאות כאינדיקציה לנוחות של התינוק. ישנם מספר סימנים אחרים בהם נוכל להיעזר בכדי לזהות בעיה ביציאות.

 • חוסר שקט סביב היציאות: התינוק מתאמץ, נהיה אדום, מפליץ, מתקפל, מתכווץ ועדיין אין קקי. אם חוסר השקט חוזר למחרת יתכן שיש לו קושי בהעברת הצואה.
 • אם התינוק נינוח רק בימים שיש לו יציאה ובשאר הימים הוא חסר מנוחה.
 • שינוי ביחס לדפוס קודם: אם יש שוני בכמות היציאות הנורמאלית, כלומר אם חלה ירידה בכמויות בהתייחס לדפוס הקודם של התינוק ובמיוחד אם השינוי מלווה בחוסר שקט של התינוק. למשל במקרה של תינוק שנהג לעשות קקי פעמיים ביום ועברו יומיים מאז היציאה האחרונה כשניתן להבחין שהתינוק מרגיש שלא בנוח ומתאמץ לשחרר יציאה.
  אם התינוק מפריש צואה פעם אחת ביממה או פחות, אך מלבדה יש לו חיתולים רטובים נוספים, רוב הסיכויים הם שהוא מקבל מספיק מזון ונוזלים ואינו מיובש. חשוב לראות אם הוא נינוח במרבית הזמן ובמיוחד סביב הניסיונות לעשות קקי.

מתי חשוב לגשת לרופא

שימו לב: מצבים בהם חשוב לבדוק ולהתייעץ

 • אם היציאות ריריות (שלשול) או מימיות לגמרי ונספגות לחלוטין בחיתול
 • אם התינוק לא עולה במשקל
 • אם הבטן נפוחה וקשה
 • אם יש דם בצואה, או דם במגבון

מדוע תינוקות יונקים מפתחים רגישות

גם תינוק יונק הניזון מחלב אם בלבד יכול לפתח רגישות למרכיבים בחלב האם וכתוצאה מכך לפתח קושי ביציאות. קיימים לכך מספר גורמים:

 • תגובה לא תקינה של מערכת העיכול ה"צעירה" למרכיבים בתזונת האם. רגישויות, של מערכת העיכול או של מערכת החיסון, אשר יכולות להתפתח לכל סוג של מזון אך בעיקר לחלבונים. מחקרים על מרכיבי חלב-אם הראו שלעיתים הוא מכיל מולקולות של חלבון זר שחדרו אליו. במקרה כזה על האם לאמץ תפריט אשר יהיה מותאם לרגישויות של תינוקה ובכך להקל עליו.
 • תינוקות רגישים במיוחד, בד"כ תינוקות שבמשפחתם יש מחלות אטופיות כמו אסטמה, נזלת אלרגית ועוד, מועדים יותר לפתח רגישויות ולרוב סובלים מגזים, כאבי בטן ועצירות יותר מתינוקות אחרים.

Check-up – שיטה שנותנת שקט לשנה

למרות היתרון הגדול של חלב האם כמזון קל לעיכול האמירה הרווחת ש"אין עצירות אצל תינוקות יונקים" אינה מדוייקת, לעיתים מופיע קושי ביציאות או גזים וחשוב לברר למה. הבירור הזה יכול לסייע לעבור את כל השנה הראשונה עם הרבה יותר שקט, לדעת איזה מזון מתאים ואיזה לא, מתי להתחיל מוצקים ואיך. הכל בהתאמה מקסימלית לתינוק שלכם וכמובן הבדיקה היא נעימה במגע בלבד.

לאחרונה הגיעו אלי לילך וסיימון עם תינוק בן חודשיים שכל הזמן בכה ולא עשה קקי. אחרי טיפול אייפק שכלל אבחון רגישויות התינוק המתוק התחיל לעשות קקי "כמו שצריך" ולהיות רגוע ונינוח.

שבוע לאחר מכן, לילך היתה צריכה לקבל אנטיביוטיקה ושוב התינוק הקטן מגיב בקושי ביציאות. לא מתרוקן ארבעה ימים אחרי שכבר עשה כל יום. טיפול נוסף באייפק הפחית את הרגישות של התינוק לאנטיביוטיקה ופתר את הקושי בהפרשת הצואה. באמצעות השיטה יכולנו להתאים את הסימפטומים לבעיה ולדעת למה זה קרה.

מה כוללת פגישת ה Check-up?

איתור רגישויות למזון, דרך מעבר שיטתי על מאות מרכיבי תזונה וגורמים אחרים ואיתור כל הגורמים שיש אליהם רגישות.

פתרון הקושי בעיכול וביציאות, התאמה אופטימאלית של תזונת האם המיניקה לצרכיה ולצורכי תינוקה, והתאמת התפריט של התינוק במעבר למוצקים.

הסתכלות רוחבית על כל הסיבות לעצירות, דרך מספר כלי אבחון (הכוללים אייפק, שיאצו, דיקור מיוחד ללא מחטים)

הניסיון הרב שרכשתי הוכיח לי כי יש דרכים רבות בהם ניתן להקל על תינוקות יונקים (ועל ההורים שלהם). דרך חיזוק ואיזון מערכת העיכול אפשר להקל על היציאות ולמנוע עצירות.

אני מציעה לכל הורה, להגיע לפגישה קצרה (check-up) לוודא שהעיכול של ילדו או ילדתו תקין, שכן ידוע שהבריאות שלנו מתחילה במערכת העיכול  ויציאות תקינות מצביעות על בריאות תקינה. בואו לוודא שהם מתחילים כמו שצריך…

כדאי מאד לנסות פתרונות ביתיים בטוחים כמו אמבטיות, עיסויים ובדיקת התזונה של האם. לחצו כאן כדי לדעת עוד על
פתרונות ביתיים לעצירות אצל תינוקות

לקוחות ממליצים

טיפול בעצירות תינוקות ללא תכשירים

מירב היא לפני הכל, אישה שנוכחותה המקבלת, הסובלנית, היודעת את עצמה ואת האחר ואת המקצב העדין המתרחש במפגש האנושי, היא עבורי מקום שאליו פניתי ושאני ממשיכה לפנות כאשר אני נדרשת לליווי.
כך יצא שבשלושת הלידות שעברתי היא הייתה איתי, וכך גם בהכנות ללידות הללו ואחריהן.

עם בני השלישי, פניתי אליה בעקבות עצירות קשה שהתפת… המשך קריאה ←

בני הגדול שהיה בן שלוש סבל מעצירות בתקופת הגמילה מחיתולים.
לפעמים היה עובר שבוע שלם ללא יציאות…
חברה המליצה לי להביא אותו למירב וכך עשיתי.
כבר אחרי הטיפול הראשון הייתה הקלה גדולה וכל ה"פקקים" נפתחו.
כעבור שלושה טיפולים הבעיה נעלמה לגמרי.
בני השני סבל מאותה בעיה גם כן בתקופת הגמילה רק שמעצם היותו טיפ… המשך קריאה ←

 

יש מה לעשות כדי לפתור את בעית העצירות

הכניסי את הפרטים וקבלי ישירות למייל מדריך מפורט

רוצה לשמוע עוד על הטיפול או לקבוע פגישה ?

התקשרי אלי לטלפון – 052-3633372

אם הגעת עד לכאן אשמח ללייק כדי שעוד אמהות יוכלו להינות מכתבה זו.

מטופלים מספרים

בני הגדול שהיה בן שלוש סבל מעצירות בתקופת הגמילה מחיתולים. לפעמים היה עובר שבוע שלם ללא יציאות… חברה המליצה לי להביא אותו למירב וכך עשיתי. כבר אחרי הטיפול הראשון הייתה הקלה גדולה וכל ה"פקקים" נפתחו. כעבור שלושה טיפולים הבעיה נעלמה לגמרי. בני השני סב… המשך קריאה ←
טיפול בעצירות בתקופת הגמילהענבל קראוס, הוד השרון