מי מפחד מעצירות בפסח ?

אפר 2, 2015

על מצות ועצירות אצל ילדים ותינוקות" ווי ווי ווי, מצות? תמיד עושות לי עצירות …"
נשמע מוכר? אנחנו מתכוננים לחג כאילו אנחנו עומדים לעבור מתקפה גסטרונומית קשה. ממש "לוחמה תזונתית" בשטח בנוי- הבית שלנו ובתי הקרובים שבהם נתארח במהלך החג… .
אין ספק שעומס הפחמימות והביצים אינו פשוט למערכת העיכול למבוגרים שלמדו להתלונן בשקט אבל גם הילדים הקטנים והפעוטות עלולים לסבול מהשינוי התזונתי ולהגיב בעוצר קיבה- בעצירות.

לילד שלי יש נטיה לעצירות, לתת לו מצות ?

ילדים ופעוטות שמחים בדרך כלל לגיוון החדש שמגיע לשולחן שלנו שמלווה לרוב בממרחים מתוקים, עוגות והמון ביצים. חשוב לא להעמיס על הילדים כמות גדולה של מצות ומזונות הכוללים קמח מצה. השינוי התזונתי יכול לגרום לכאבי בטן וכדאי להיות קשובים.

אם ידוע שלפעוט או לילד יש נטיה לעצירות, צריך לזכור שאפילו טעימה קטנה יכולה להיות טריגר להופעה מחודשת של העצירות ולכן, אולי כדאי לוותר ולהציע תחליפים, ניתן היום לרכוש מצות ללא גלוטן שהינן הרבה יותר קלות לעיכול.

פעמים רבות אני מקבלת פניות מהורים בנושא העצירות במהלך החג. לעיתים, גם אצל תינוקות יונקים שאינם טועמים מצות כלל, יש תגובה לשינוי התזונתי ולעומס הגדול של הגלוטן. מדובר בתינוקות וילדים שהם בעלי רגישות קלה לגלוטן,  שבעקבות העומס התזונתי התגברה. אנחנו קוראים לזה חשיפת יתר, כל מה שאנחנו נמצאים בקרבתו בעוצמה או בכמות גדולה, או כל מזון שאנחנו אוכלים המון ממנו עלול ליצור רגישות.

 ומה עושים אם בכל זאת מתחילים כאבי בטן?

Two grumpy toddlers waiting for their pancakes

אם מופיע קושי ביציאה מומלץ מאד להוריד מהתפריט לחלוטין  את המצות ולתת כמה שיותר פירות וירקות מבושלים וטריים וכן מיצי פירות עד שהקושי ישתחרר.

יום כן יום לא

אשיטה נוספת היא מראש לא להעמיס חביתות קמח מצה, לחמניות קמח מצה, ממרחים מתוקים וכו' כל בוקר, בצורה זו יתכן שנוכל למנוע את הבעיה, אפשר אפילו להכריז מראש על יום כן יום לא. וביום לא- לא לאכול מהדברים האלה.

במיוחד יכולים לעזור :

  • מים עם שזיפים מיובשים שהושרו ללילה
  • מיץ ממלון בשל מאד או אבטיח
  • מיץ מעגבניות ללא קליפה
  • מים עם כפית זירעוני פשתן שהושרו ללילה .

בנוסף מומלץ לעשות עיסוי בתנועות מעגליות עם כיוון השעון על הגב התחתון. אפשר להוריד גם את המדריך שלי לעצירות אצל תינוקות, יש בו הרבה הרבה הצעות נוספות לאילו שסובלים באופן קבוע.

אז שיהיה לנו חג שמח וכייפי!

מירב קריספיל

 

לרשימת ההמלצות

מטופלים מספרים